
MIĘDZYNARODOWE CENTRUM DOSKONAŁOŚCI W ZAKRESIE METANU Z KOPALŃ WĘGLA W POLSCE (ICE-CMM)
działające przy Izbie Gospodarczej Gazownictwa
GENEZA POWSTANIA ICE-CMM przy IGG
W 2010 roku Grupa Ekspertów ds. Metanu z Kopalń Węgla Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNECE) opublikowała, we współpracy z Globalna Inicjatywą ds. metanu (GMI), Przewodnik w zakresie najlepszych praktyk w dziedzinie efektywnego ujęcia i wykorzystania metanu w kopalniach węgla. Głównym celem dokumentu jest zwiększenie bezpieczeństwa pracy pod ziemią, propagowanie społecznie i ekonomicznie uzasadnionego użycia bądź destrukcji przechwyconego gazu, oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.
25 lipca 2011, Rada Gospodarcza i Społeczna ONZ (ECOSOC) wydała decyzję zapraszającą Państwa Członkowskie ONZ, organizacje międzynarodowe, oraz Komisje Regionalne, do podjęcia stosownych kroków zmierzających do zapewnienia uniwersalnego stosowania Najlepszych Praktyk w kopalniach węglan na całym świecie.
W celu możliwie jak najlepszego wykonania decyzji ECOSOC, Grupa Ekspertów podjęła decyzję o utworzeniu, wspólnie z zainteresowanymi partnerami lokalnymi, siatki niezależnych, samofinansujących Międzynarodowych Centrów Doskonałości do spraw CMM, operujących pod auspicjami UNECE. Centra te w swoim zamyśle mają służyć jako ogólnodostępne składnice wiedzy technicznej oraz być współtwórcami i promotorami najlepszych praktyk. Mają one również działać na rzecz usprawnienia współpracy międzynarodowej oraz zwiększania możliwości operacyjnych i technicznych państw w zakresie przedmiotowym zgodnym z powierzonym im mandatem.
Pierwsze na świecie Centrum Doskonałości zostało utworzone w Polsce w 2017 roku. Porozumienie o powołaniu go do życia zostało podpisane w Genewie w 2015 roku przez UNECE i Główny Instytut Górniczy (GIG). 8 lipca 2016 roku aneks do pierwotnego dokumentu podpisało Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA (PGNiG) przystępując do omawianego przedsięwzięcia. W tym samym roku skład Centrum powiększył się jeszcze o dwie kolejne instytucje tj. Polski Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy i Instytut Nafty i Gazu - Państwowy Instytut Badawczy.
Polskie Centrum Doskonałości zostało oficjalnie zainaugurowane 7 czerwca 2017 roku. W uroczystym otwarciu uczestniczyli członkowie zarządów instytucji założycielskich (PGNiG, GIG, INiG, PIG), oficjele UNECE, wysocy przedstawiciele centralnych instytucji Rządowych, oraz znaczna liczba międzynarodowych ekspertów prowadzących działalność zawodową lub naukową w dziedzinie CMM.
17 sierpnia 2017 roku, na mocy uchwały Zarządu Izby Gospodarczej Gazownictwa (IGG), Międzynarodowe Centrum Doskonałości w zakresie Metanu z Kopalń Węgla w Polsce, zostało włączone w strukturę organizacyjną IGG. Cele Centrum, sprecyzowane w jego regulaminie, nie tylko odzwierciedlają założenia przyświecające działalności Grupy Ekspertów, ale również obejmują inne zadania związane z promowaniem na świecie polskiej myśli technicznej i rozwiązań inżynieryjnych w zakresie ujmowania i wykorzystywania metanu z kopalń węgla.
CELE DZIAŁALNOŚCI ICE-CMM przy IGG
1) podejmowanie starań i zbieranie informacji dotyczących stosownych studiów przypadków i pozyskanych doświadczeń w zakresie zrównoważonego zarządzania metanem z kopalń, udzielanie technicznych porad dla ich rozwoju oraz służenie jako źródło informacji o takich przypadkach i praktykach;
2) organizowanie szkoleń i wizyt przez Międzynarodowe Centrum Doskonałości w Dziedzinie Metanu z Kopalń Węgla w Polsce z udziałem praktyków w dziedzinie metanu z kopalń z zainteresowanych krajów członkowskich ONZ;
3) organizowanie we współpracy z sekretariatem Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych („UNECE”) oraz członkami Grupy Ekspertów ds. Metanu z Kopalń Węgla UNECE działań o charakterze szkoleniowym poza siedzibą ICE-CMM;
4) prowadzenie badań w dziedzinie metanu z kopalń, stosownie do potrzeb krajów członkowskich UNECE, pod auspicjami Grupy Ekspertów ds. Metanu z Kopalń Węgla UNECE i we współpracy ze stosownymi organizacjami międzyrządowymi oraz pozarządowymi, reprezentacjami przemysłu i innymi zainteresowanymi stronami;
5) angażowanie się w sprawy szerszej społeczności górniczej, w tym społeczeństwa obywatelskiego, stowarzyszeń górniczych oraz decydentów za pośrednictwem mediów elektronicznych i społecznościowych celem podniesienia
CZŁONKOWIE ICE-CMM
PREZYDIUM ICE-CMM
Przewodniczący Prezydium ICE-CMM |
Stanisław Zwolan - PGNiG SA
|
![]() Członek Prezydium ICE-CMM |
dr inż. ZBIGNIEW LUBOSIK - Zastępca Dyrektora ds. Geoinżynierii i Bezpieczeństwa Przemysłowego, GIG Pan dr Zbigniew Lubosik po ukończeniu studiów na Wydziale Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach, w roku 1995 podjął pracę w Głównym Instytucie Górnictwa, gdzie w roku 2009 uzyskał stopień doktora nauk technicznych. Od początku swojej kariery zawodowej zajmował się zagadnieniami związanymi z projektowaniem eksploatacji górniczej, doborem obudowy wyrobisk górniczych, oceną efektywności projektów górniczych, zarządzeniem projektami oraz z zagrożeniami naturalnymi, w tym zagrożeniem metanowym oraz odmetanowaniem pokładów węgla. Autor i współautor monografii oraz wielu artykułów oraz referatów krajowych i zagranicznych. Koordynator oraz członek zespołów realizujących w kilkunastu projektach badawczych krajowych oraz międzynarodowych w ramach Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, umów międzynarodowych, Funduszu Badawczego Węgla i Stali, funduszu EUROSTARS and 7 Programu Ramowego UE. Autor oraz współautor kilku zgłoszeń patentowych oraz praw ochronnych na wzory użytkowe. Opracowane wynalazki uzyskały wiele nagród i wyróżnień w krajowych i międzynarodowych konkursach. Od 2017 roku reprezentuje GIG w pracach Zarządu Międzynarodowego Centrum Doskonałości do Spraw Metanu z Kopalń działającego przy Komisji Ekonomicznej dla Europy Organizacji Narodów Zjednoczonych.
|
![]() Członek Prezydium ICE-CMM
|
dr hab. inż. PIOTR KASZA- profesor INiG-PIB Pan profesor Piotr Kasza jest kierownikiem Zakładu Stymulacji Wydobycia Węglowodorów Instytutu Nafty i Gazu – Państwowego Instytutu Badawczego. Ukończył studia na Wydziale Wiertnictwa Nafty i Gazu Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie. Na tym samym Wydziale w 2002 roku uzyskał stopień doktora nauk technicznych. W roku 2020 uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka na Politechnice Śląskiej. Od początku swojej ponad 30-letniej kariery zawodowej zajmował się zagadnieniami związanymi z zabiegami stymulacji wydobycia ze złóż węglowodorów. Uczestniczył w wielu kursach i stażach zagranicznych, doskonaląc swój warsztat pracy. Jest autorem i współautor szeregu rozwiązań technologicznych w tym zakresie. Wiele z nich zostało opatentowane oraz opublikowane w kraju i za granicą. Otrzymał wraz z zespołem wiele wyróżnień na krajowych i międzynarodowych targach i wystawach, promujących działalność innowacyjną i wynalazczą. W ostatnich latach szczególnie aktywnie działa w obszarze opracowania technologii udostępniania złóż niekonwencjonalnych węglowodorów. Był Kierownikiem Projektu Gilowice, dotyczącego możliwości komercyjnego pozyskania metanu z węgla. Współpracuje z firmami przemysłowymi nad opracowywaniem i wdrażaniem rozwiązań w zakresie stymulacji złóż. Prowadzi i uczestniczy w krajowych i międzynarodowych projektach badawczych. Jest członkiem Rady Naukowej Instytutu Nafty i Gazu – Państwowego Instytutu Badawczego. Od 2017 roku reprezentuje INiG-PIB w pracach Zarządu Międzynarodowego Centrum Doskonałości do Spraw Metanu z Kopalń działającego przy Komisji Ekonomicznej dla Europy Organizacji Narodów Zjednoczonych.
|
![]() Członek Prezydium ICE-CMM |
mgr inż. ARTUR BADYLAK - Dyrektor Biura Odmetanowania i Zarządzania Mediami Energetycznymi, Jastrzębska Spółka WęglowA S.A. Pan Artur Badylak jest absolwentem Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Zagadnieniami związanymi z metanem z kopalń węgla kamiennego zajmuje się od ponad 25 lat. Doświadczenie zdobywał w Zakładzie Odmetanowania Kopalń ZOK Sp. z o.o., z którym związany był do roku 2019. Autor ponad 150 projektów w dziedzinie odmetanowania, w tym również projektów wdrożeniowych. Autor i współautor wielu artykułów i referatów dotyczących problematyki odmetanowania. Obecnie realizuje zadania w zakresie zwiększenia efektywności odmetanowania oraz redukcji emisji metanu do atmosfery w Zakładach JSW S.A. Odpowiada za działania Spółki w zakresie pozyskiwania metanu oraz jego gospodarczego wykorzystania do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Członek Coal Mine Methane Task Group powołanej przez Euracoal do prac nad strategią metanową Unii Europejskiej.
|
![]() Członek Prezydium ICE-CMM |
dr JANUSZ JURECZKA - Dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB Pan dr Janusz Jureczka jest geologiem, absolwentem Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Od 1983 r. pracuje w Państwowym Instytucie Geologicznym, Oddziale Górnośląskim w Sosnowcu, obecnie jako dyrektor oddziału. Jest specjalistą w zakresie geologii złóż węgla kamiennego i metanu z pokładów węgla. W ostatnich latach zajmuje się głównie problematyką przedeksploatacyjnego ujęcia metanu, w nowatorskim ujęciu, do tej pory nie stosowanym w polskich kopalniach. Jest członkiem Międzynarodowej Grupy Ekspertów ds. Metanu oraz Prezydium Międzynarodowego Centrum Doskonałości w zakresie metanu z kopalń w Polsce, działających pod egidą Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ. Autor lub współautor przeszło 120 specjalistycznych publikacji.
|
===============================================
Otwarcie Międzynarodowego Centrum Doskonałości
w zakresie Metanu z Kopalń Węgla (ICE-CMM)
W dniach 7-9 czerwca 2017 r. w Katowicach odbyła się uroczystość otwarcia powołanego przy Izbie Gospodarczej Gazownictwa Międzynarodowego Centrum Doskonałości w zakresie Metanu z Kopalń Węgla (ICE-CMM).
Międzynarodowe Centrum zostało utworzone i działa pod auspicjami i w ścisłej współpracy z Europejską Komisją Gospodarczą Narodów Zjednoczonych (UNECE) oraz jej Grupą Ekspertów ds. Metanu z Kopalń.
Polskimi założycielami powstałego przy Izbie Gospodarczej Gazownictwa ICE-CMM są: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG), Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy (PIG-PIB), Instytut Nafty i Gazu – Państwowy Instytut Badawczy (INiG – PIB), Główny Instytut Górnictwa (GIG).

Międzynarodowe Centrum Doskonałości w Dziedzinie Metanu z Kopalń (ang. ICE-CMM) skupia ekspertów pracujących nad nowymi metodami odzyskiwania i wykorzystywania metanu z kopalń. Nowe rozwiązania mają zwiększyć bezpieczeństwo górników, zakres ochrony środowiska, efektywność górniczą oraz pomóc w realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.
Centrum zbiera informacje dotyczące zarządzania metanem z całego świata stanowiąc platformę wymiany doświadczeń sektora węglowego. Jest jednostką non-profit utworzoną w kraju członkowskim ONZ, podlegającą lokalnym prawom obowiązującym w tym kraju. W tym sensie osoby zatrudnione przez ICE-CMM nie są uważane za pracowników ONZ.
Finansowanie działań ICE-CMM jest traktowane jako wkład własny kraju członkowskiego ONZ, który wyraził zainteresowanie prowadzeniem ICE-CMM. Europejska Komisja Gospodarcza Narodów Zjednoczonych będzie zabiegać o dobrowolne wsparcie ze strony pozostałych krajów członkowskich ONZ lub organizacji mające na celu pomóc w funkcjonowaniu ICE-CMM.
ICE-CMM, pod auspicjami, i w ścisłej współpracy z Grupą Ekspercką ds. Metanu z Kopalń Europejskiej Komisji Gospodarczej Narodów Zjednoczonych, będzie wspierać działania mające na celu budowanie potencjału w Krajach Członkowskich ONZ poprzez upowszechnianie: najlepszych praktyk mających na celu zmniejszanie emisji metanu oraz jego wykorzystanie w sposób ekonomicznie opłacalny, społecznie akceptowalnych praktyk stosowanych w podziemnych kopalniach, oraz przyjaznego dla środowiska zarządzania metanem. W tym celu ICE-CMM będzie realizować kilka konkretnych działań i przedsięwzięć.
Centrum będzie czynić starania i zbierać informacje dotyczące stosownych studiów przypadków i pozyskanych doświadczeń w zakresie zrównoważonego zarządzania metanem z kopalń, w razie potrzeby udzielać technicznych porad dla ich rozwoju, oraz służyć jako źródło informacji o takich przypadkach i praktykach.
Będzie także organizować na miejscu szkolenia i wizyty w Międzynarodowym Centrum Doskonałości w dziedzinie metanu z kopalń (na zasadach non-profit, wykorzystując jeśli to będzie potrzebne mechanizm podziału kosztów) przez praktyków w dziedzinie metanu z kopalń z zainteresowanych krajów członkowskich ONZ. Takie szkolenia pomogłyby w upowszechnianiu wiedzy zawartej w dokumencie „best practices” za pośrednictwem doświadczonych ekspertów;
Ponadto Centrum we współpracy z sekretariatem UNECE oraz członkami Grupy Eksperckiej ds. Metanu z Kopalń, będzie organizować działania o charakterze szkoleniowym poza siedzibą ICE-CMM mające na celu stosowanie „best practices” w różnych regionach górniczych.
Prowadzić będzie również badania w dziedzinie metanu z kopalń, stosownie do potrzeb krajów członkowskich UNECE, pod auspicjami Grupy Eksperckiej ds. Metanu z Kopalń, i we współpracy ze stosownymi organizacjami międzyrządowymi i pozarządowymi, reprezentacjami przemysłu i innymi zainteresowanymi stronami.
Zapowiedziano także angażowanie się w sprawy szerszej społeczności górniczej, w tym społeczeństwa obywatelskiego, stowarzyszeń górniczych, oraz decydentów za pośrednictwem mediów elektronicznych i społecznościowych celem podniesienia świadomości o istniejących wyzwaniach i możliwościach w sektorze metanu z kopalń.


Relacje:
http://energetyka.wnp.pl/pgnig-metan-z-pokladow-wegla-duzo-wieksza-szansa-niz-gaz-lupkowy,299872_1_0_0.html
http://www.wnp.pl/wiadomosci/minister-kurtyka-historyczny-dzien-dla-polskiej-energetyki-i-gazownictwa,299840_1_0_0.html
http://www.radio.katowice.pl/zobacz,29688,-Miedzynarodowe-Centrum-Doskonalosci-w-zakresie-metanu-audio-.html#.WUESfWjyi9J