Inauguracja Międzynarodowego Centrum Doskonałości w zakresie Metanu z Kopalń Węgla w Chinach

24 września 2017 r. Tianjin

 

Wiceprezes Łukasz Kroplewski przewodniczył polskiej delegacji Międzynarodowego Centrum Doskonałości w zakresie metanu z pokładów węgla kamiennego w Polsce działającego przy Izbie Gospodarczej Gazownictwa podczas otwarcia bliźniaczego Centrum Doskonałości w Chinach. Państwowy Instytut Geologiczny reprezentował Dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB dr Janusz Jureczka, Główny Instytut Górnictwa – kierownik dr inż. Jacek Skiba, a Instytut Nafty i Gazu – dr inż. Piotr Kasza.

24 września 2017 r. w ramach konferencji China Mining 2017 w Tianjin zainaugurowało swoją działalność International Centre of Excellence on Coal Mine Methane in China. Główne założenia funkcjonowania Centrum to zwiększenie bezpieczeństwa pracy górników. Tak jak w Polsce, również w Chinach za sprawą Centrum będą rozwijane technologie wydobycia CBM i CMM – przedeksploatacyjne wydobycie metanu z pokładów węgla oraz wydobycie metanu z kopalń. Poprzez swoją działalność Międzynarodowe Centra w obu krajach – w Polsce i w Chinach – łączą biznes z nauką. Obie instytucje zostały objęte patronatem UNECE (Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ).

 

chiny ice

– Wydarzenie było bardzo udane. Cieszymy się, że po naszym czerwcowym otwarciu, Chiny zdecydowały się na taki sam krok. Mamy deklarację współpracy i wymiany doświadczeń – skomentował Łukasz Kroplewski, wiceprezes Zarządu PGNiG SA ds. rozwoju. – PGNiG jako jedna z największych spółek w Polsce musi budować strategiczne międzynarodowe partnerstwa. To wydarzenie pokazało, że możemy wskazywać kierunki rozwoju i jedno z największych mocarstw na świecie chce razem z nami rozwijać technologie wydobycia CBM i CMM – dodał.

Kolejną okazją do wymiany doświadczeń i budowania relacji będzie posiedzenie Grupy Ekspertów ds. metanu z pokładów węgla kamiennego przy UNECE, które odbędzie się w październiku w Genewie. Oba Międzynarodowe Centra zaprezentują tam plany na najbliższe lata. Eksperci z Polski i Chin będą też rozmawiać o zacieśnieniu współpracy. W przyszłym roku planowana jest wizyta chińskiej delegacji w Polsce