Spotkanie przedstawicieli Międzynarodowego Centrum Doskonałości Metanu z Kopalń Węgla IGG
z przedstawicielami ICE-CMM of China
W dniach 10 i 11 grudnia 2018 r. odbyły się spotkania z przedstawicielami Międzynarodowego Centrum Doskonałości Metanu z Kopalń Węgla w Chinach (ICE-CMM of China). Na zaproszenie Przewodniczącego Międzynarodowego Centrum Doskonałości Metanu z Kopalń Węgla w Polsce (ICE-CMM of Poland) Łukasza Kroplewskiego, do Polski przyjechał Jin Zhixin Wiceprezes i Dyrektor Generalny w Shanxi Coking Coal Group Co. i ICE-CMM of China, Jia Qingrong Dyrektor Biura Przygotowawczego w tej samej spółce, Jia Baoqiang Dyrektor Generalny w Beijing Sindicatum Clean Energy Technology and Services Co., Ltd oraz Li Xiaoyan Dyrektor w Shanxi Coking Coal Group Finance Co., Ltd.
Delegacja chińska miała okazje uczestniczyć w debacie organizowanej przez PGNiG S.A. pn. „Gaz ziemny z konwencjonalnych i niekonwencjonalnych źródeł jako niskoemisyjne paliwo zielonej gospodarki” w Polskim Pawilonie Narodowym na Konferencji Klimatycznej COP24 w Katowicach. Wśród zaproszonych prelegentów obecni byli przedstawiciele Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNECE): Scott Foster – Dyrektor Wydziału Zrównoważonej Energii, Torstein Indrebø – Wiceprzewodniczący Grupy Ekspertów ds. Gazu oraz Reymond Pilcher – Przewodniczący Grupy Ekspertów ds. Metanu z Kopalni Węgla. Chińskie doświadczenia w temacie wydobycia metanu i węgla przedstawił Jin Zhixin. Panelista zaznaczył, że to właśnie Chiny są liderem w zakresie ujmowania metanu z kopalń, a jego spółka na każde wydobyte 100 mln t węgla produkuje 500 mln m3 metanu, zaś w ciągu kolejnych 3-4 lat będzie rozwijać instalacje produkujące energię z metanu, zwiększając tym samym wydajność przekraczającą nawet 70 MW.
Z kolei Prezes Piotr Woźniak podkreślił działania prowadzone przez spółkę polską:
– PGNiG realizuje ambitny projekt odzyskania metanu z pokładów węgla, aby wykorzystać go w celach energetycznych. Przedsięwzięcie przyczyni się nie tylko do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju, ale jednocześnie pomoże ograniczyć emisję tego gazu cieplarnianego do atmosfery. Poprawi również bezpieczeństwo pracy górników.

Podczas debaty poruszono wiele ciekawych wątków podkreślając ważną rolę niekonwencjonalnych źródeł gazu, takich jak CMM, CBM, VAM i AMM, które mają duży potencjał gospodarczy, a także potencjał redukcji emisji. Przedyskutowane zostały istotne inicjatywy podejmowane przez przemysł, rządy, organizacje międzynarodowe oraz środowiska akademickie, a także wyzwania stojące przed sektorem w najbliższej przyszłości w kontekście polityki klimatycznej.
Kolejnym punktem wizyty delegacji chińskiej było spotkanie z Prezydium ICE-CMM of Poland. Oficjalna część wydarzenia rozpoczęła się w Oddziale Górnośląskim Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytut Badawczego w Sosnowcu. Janusz Jureczka przedstawił zarys historyczny Instytutu wraz z wyszczególnieniem głównych zadań. Następnie Piotr Kasza z Instytutu Nafty i Gazu zaprezentował dotychczasową działalność ICE-CMM of Poland oraz plany na najbliższą przyszłość po czym Jerzy Hadro z PIG-PIB przedstawił projekty CBM realizowane w Polsce.
Po części teoretycznej, chińska delegacja miała okazję zobaczyć w terenie prace związane z pozyskaniem metanu z pokładów węgla na odwiertach wykonanych w Gilowicach. Na terenie wiertni zostały zaprezentowane zamontowane głowice oraz płonąca flara, która potwierdziła dopływ metanu z pokładów węgla.