Relacja z otwarcia Targów EXPO-GAS 2019

 

Otwarcie X edycji Targów EXPO-GAS 

24 kwietnia 2019, Kielce

 

 

Jubileuszowa X edycja targów EXPO-GAS  odbyła się 24 i 25 kwietnia 2019 roku na terenach wystawowych Targów Kielce . W ceremonii otwarcia uczestniczyło kilkuset gości reprezentujących szeroko rozumianą branżę gazowniczą. Otwierając imprezę dr Andrzej Mochoń, Prezes Targów Kielce, zwrócił uwagę, że choć to X edycja targów, to współpraca kieleckich gospodarzy imprezy z Izbą Gospodarczą Gazownictwa rozpoczęła się już 15 lat temu. – Najpierw organizowaliśmy targi co roku, potem przyjęliśmy formułę imprezy co dwa lata. Taki format okazał się właściwy. Gwarantuje dalszy rozwój naszego wspólnego przedsięwzięcia – mówił prezes Mochoń.

 

moch

Zwrócił uwagę, że dla Kielc targi EXPO-GAS były w 2019 roku już drugą dużą imprezą obejmującą tematykę gazu. Pierwszą był lutowy Kongres Ekologii Powietrza „Antysmog”, nieprzypadkowo odbywający się w Kielcach, mieście o jednym z najwyższych poziomów zanieczyszczenia powietrza w Polsce. - Gaz jest naszą czystą przyszłością. Cieszymy się, że właśnie teraz zapadają decyzje o rozbudowie gazoportu w Świnoujściu, budowie rurociągu Baltic Pipe i łączników gazowych z sąsiadami Polski – mówił dr Mochoń. Wyliczył, że w tegorocznej edycji EXPO-GAS wzięły udział aż 104 firmy pochodzące z Polski i ośmiu innych krajów, w tym także Stanów Zjednoczonych.

Na aspekt ekologiczny zwracał także uwagę obecny na ceremonii otwarcia targów Marcin Różycki, Wiceprezydent Kielc. – Rozwój rynku gazowego, rozwój rynku LNG to prosta droga do ochrony środowiska. Dziś bardzo wiele dzieje się w branży gazowej. Dlatego jestem przekonany, że także targi GAS-EXPO będą się nadal rozwijać – mówił prezydent Różycki.

 

lk

Na wymiar międzynarodowy tegorocznych targów zwrócił uwagę także Łukasz Kroplewski, Prezes Izby Gospodarczej Gazownictwa. – Cieszy nas rosnąca obecność firm zagranicznych. To pokazuje, że Polska jest dziś atrakcyjnym rynkiem, tu warto się pojawić i być obecnym – podkreślał szef IGG. Zwrócił uwagę, że motywem przewodnim tegorocznych targów EXPO-GAS nieprzypadkowo stała się efektywność energetyczna w łańcuchu dostaw gazu. - Taniej, ekologiczniej, sprawniej. Nowe i dobrze przemyślane inwestycje, taniej dla klienta, większe bezpieczeństwo dla nas wszystkich - takie wyzwania dziś przed nami stoją – mówił prezes Kroplewski.

 

de

Oficjalnego otwarcia targów dokonał Andrzej Dera, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP. – Dla Prezydenta Dudy tematyka gazowa jest niezwykle ważna od początku jego prezydentury. Zobaczmy, jak wiele dziś dzieje się na naszych oczach. Świnoujście, Baltic Pipe – to nasza odpowiedź na budowę Nord Stream 2. Przemysł gazowy to przyszłość polskiej energetyki. A gaz, w odróżnieniu od węgla, ma przed sobą wielką przyszłość – zwracał uwagę minister Dera, życząc zarówno Grupie Kapitałowej PGNiG jak i mniejszym i najmniejszym podmiotom rynkowym, by determinujące rozwój rynku gazowego „decyzje na górze” były jak najlepsze.

 

 

 

lo