Wojna w Ukrainie - jak możemy pomóc?

 

W obliczu trwającej wojny w Ukrainie wywołanej rosyjską agresją Izba Gospodarcza Gazownictwa nie może pozostać obojętna.

Nie ma w nas zgody na łamanie praw międzynarodowych i europejskich, a przede wszystkim łamanie praw człowieka.  

Nowa rzeczywistość, w której się znaleźliśmy obliguje nas wszystkich  do udzielenia  pomocy najbardziej potrzebującym – uchodźcom z Ukrainy.

Każdy z nas może pomóc i dorzucić cegiełkę dobra !

Na stronie https://pomagamukrainie.gov.pl znajdziecie Państwo wszelkie informacje nt. zbiórek i wielu innych działań, które zapewniają pomoc uchodźcom.

Zachęcamy całą branżę gazowniczą do udzielania pomocy !

 

My jako Izba bierzemy udział w różnych spotkaniach mających na celu pomoc i wsparcie uchodźców z Ukrainy, m.in. wzięliśmy udział w spotkaniu Rady Koordynacyjnej Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa. Mając na względzie ustalenia wynikające ze spotkania zwracamy się do Państwa z prośbą o informacje w sprawie możliwych form wsparcia:

  • Czy możecie zaoferować transport dla uchodźców z punktów recepcyjnych? Jeśli tak, to jaki i na jakim obszarze?
  • Czy możecie zaoferować miejsca noclegowe? Czy ewentualnie bylibyście skłonni współfinansować miejsca noclegowe np. w ośrodkach turystycznych dla osób, które czasowo przyjeżdżają do Polski?
  • Prosimy również o analizę stanowisk pracy lub zakresu prac do wykonania w okresie 2-3 miesięcy w Państwa firmach pod kątem możliwości powierzenia ich uchodźcom, w szczególności kobietom. Proszę pamiętać, że te osoby mogą nie komunikować się w języku polskim.

Na spotkaniu ustalono również konieczność przygotowywania memo dla firm z informacjami, jak łatwo jest zatrudnić cudzoziemca. Informacje będziemy przekazywać na bieżąco.

Przygotowywany jest także apel do Rządu, aby na czas najbliższych 6 miesięcy znieść jakiekolwiek wymogi dla zatrudniania uchodźców z Ukrainy – brak konieczności zezwolenia na pracy, brak ZUS-u, brak podatku dochodowego. Co najwyżej składka zdrowotna, aby mieli ubezpieczenie.

 

Prosimy o przesyłanie odpowiedzi na adres: [email protected]