W dniach 23-25 połączyliśmy siły z Ambasadą Królestwa Danii, organizując wizytę studyjną w zakresie duńskiego rynku biometanu. Wyjazd wypełniony był ekspercką wiedzą, interesującymi prezentacjami oraz owocnymi dyskusjami.

Pierwszego dnia uczestnicy odwiedzili biometanownię Nature Energy w Korskro, Instalacja ta przetwarza głównie organiczne odpady rolnicze, produkując biometan o jakości gazu sieciowego, który w całości trafia do duńskiej infrastruktury gazowej. Zakład w Korskro może przetwarzać ponad 700 000 ton bioodpadów rocznie! W 2023 roku Nature Energy została przejęta przez firmę Shell i obecnie działa jako jej spółka zależna.

Kolejna biometanownia, którą odwiedzili uczestnicy to należąca do Renew Energy A/S – Blåbjerg Biogas, będąca jedną z najstarszych instalacji biogazowych w Danii. Została uruchomiona w 1996 roku. Od tego czasu była kilkukrotnie modernizowana i rozbudowywana – ostatnio w 2020 roku – i obecnie jest zarówno opłacalna ekonomicznie, jak i zaawansowana technologicznie. Zakład wykorzystuje głównie gnojowicę jako surowiec do produkcji biogazu. Dzięki ostatnim modernizacjom, biogaz jest dostarczany do dwóch lokalnych odbiorców ciepła i energii oraz ulepszany do standardu umożliwiającego wtłaczanie go do sieci gazowej.
Na zaproszenie Energinet – krajowego operatora systemu przesyłowego gazu odbyliśmy sesję warsztatową w centrali firmy. Omówiliśmy zasady wprowadzania biometanu do duńskiego systemu przesyłu gazu. Wśród tematów znalazły się: historia systemu, jego obecny stan, cele oraz skutki przechodzenia z gazu ziemnego na biometan, a także współpraca między operatorem przesyłowym (TSO) a operatorami dystrybucyjnymi (DSO) w kontekście biometanu.

W powyższej sesji warsztatowej wzięli udział także przedstawiciele Evida – krajowego operatora sieci dystrybucyjnej gazu. Zgłębiliśmy rolę Evida w zielonej transformacji systemu dystrybucji, w tym sposoby współpracy DSO z biometanem oraz zaangażowanie interesariuszy.
Następnie odwiedziliśmy Tønder Biogas – jedną z największych instalacji biogazowych w Europie zarządzaną przez Lundsby Renewable Solutions A/S a należącą do funduszu inwestycyjnego Copenhagen Infrastructure Partners (CIP). Mieliśmy okazję zwiedzić ten imponujący obiekt. To zaawansowane technologicznie centrum przetwarza rocznie do 930 000 ton odpadów organicznych, produkując około 40,4 mln Nm³ biometanu – co odpowiada ok. 440 GWh / 50 MW energii rocznie. Na terenie biometanowni pracuje także największa instalacja uszlachetniająca biogaz firmy Ammongas – duńskiego producenta tego typu instalacji.



Serdeczne podziękowania dla wszystkich naszych polskich partnerów za inspirującą współpracę, profesjonalizm i otwartość na dialog!
Olbrzymie podziękowania dla Ambasady Królestwa Danii w Polsce!
W skład delegacji weszli przedstawiciele kluczowych polskich instytucji i firm i instycucji naukowych , w tym:

ORLEN S.A. , GAZ-SYSTEM , Polska Spółka Gazownictwa , EUROPOL GAZ , Gazomet , cGAS , Wydział Wiertnictwa, Nafty i Gazu AGH , PTS Rabka , Plum GAS.