Kodeks dobrych praktyk
Zespół Dobrych Praktyk IGG opracował zaktualizowany i rozszerzony „Kodeks dobrych praktyk w relacjach inwestor–wykonawca w branży gazowniczej”, przyjęty uchwałą Zarządu IGG w sierpniu 2022 roku.
Kodeks, będący zbiorem spójnych i przejrzystych zasad i regulacji koniecznych dla prawidłowej współpracy stron w procesie przygotowania i realizacji zadań inwestycyjnych, zawiera wytyczne i rekomendacje dla wybranych zagadnień i etapów procesu budowy, z uwzględnieniem fazy planowania modelu inwestycji, przygotowania przetargu, planowania modelu współpracy, projektowania oraz prowadzenia prac budowlanych. Kodeks zawiera również opis ryzyk finansowych, podatkowych i innych. W stosunku do pierwszego wydania KDP zapisy Kodeksu uzupełniono o nowy zbiór zasad i rekomendacji dla projektantów, producentów, dostawców i nadzoru inwestorskiego, oraz zaktualizowano zapisy KDP poprzez ich dostosowanie do obowiązującego Prawa Zamówień Publicznych.
Przewidywane efekty wdrożenia Kodeksu Dobrych Praktyk:
- Pogłębienie konstruktywnego dialogu między inwestorami a wykonawcami,
- Aktualizacja listy ryzyk (utrudnień) w relacji inwestor-wykonawca,
- Wypracowanie reguł postępowania (Dobre Praktyki) ukierunkowanych na wykorzystanie szans i minimalizację zagrożeń,
- Poprawa sprawności działań realizowanych w ramach przedsięwzięć inwestycyjnych,
- Poprawa efektywności finansowej realizowanych przedsięwzięć inwestycyjnych,
- Wdrożenie nowych technologii na potrzeby procesu inwestycyjnego w zakresie cyfryzacji (wykorzystanie technologii BIM),
- Uwzględnienie zagadnień cyberbezpieczeństwa infrastruktury gazowej i współpracy z systemem edukacji.
Kodeks Dobrych Praktyk składa się z VI części:
I. Procedury
Rozdział ten obejmuje rekomendacje dotyczące sposobu określania procedur na każdym etapie trwania inwestycji – zarówno postępowania o udzielenie zamówienia i wyboru wykonawcy, jak i realizacji prac, odbiorów, aż po etap gwarancji i rękojmi.
II. Planowanie
Rozdział zawiera zalecenia dotyczące wyboru modelu realizacji inwestycji, planowania głównych założeń inwestycji, zasad prowadzenia postępowania oraz zasad wykonywania umowy.
III. Komunikacja
Rozdział dotyczy właściwego zarządzania komunikacją w procesie inwestycyjnym. Zarządzanie komunikacją jest jednym z czynników, który warunkuje powodzenie projektów, rozumianych także jako przedsięwzięcia polegające na realizacji inwestycji budowlanej. Przeprowadzone przez Project Management Institute badania wskazują, że organizacje, które wypracowały efektywne sposoby zarządzania komunikacją w projekcie kończą więcej projektów w zakładanym czasie (71%) i budżecie (76%), w porównaniu z organizacjami, które komunikują się w mało efektywny sposób (odpowiednio 37% i 48%). Wpływa to istotnie nie tylko na skuteczność projektu, ale i na wyniki całej organizacji.
IV. Finanse
Rozdział obejmuje rekomendowane rozwiązania finansowe, uwzględniające interesy obu stron procesu inwestycyjnego.
V. Dobre praktyki w zakresie tworzenia prawa oraz konstruowania umów
Rekomendacje w ramach niniejszego Rozdziału obejmują zarówno dobre praktyki w zakresie ogólnie pojętej legislacji, jak i tworzenia konkretnych zapisów umów.
VI. Cyfryzacja
Rozdział ten obejmuje rekomendacje dotyczące cyfryzacji branży gazowniczej. Identyfikuje on potencjalne obszary cyfryzacji i zawiera wskazania co do cyfryzacji procesu przygotowania oraz realizacji procesu inwestycyjnego, jak również dalszego zarządzania infrastrukturą, z uwzględnieniem kwestii edukacji w tym zakresie oraz, co istotne, cyberbezpieczeństwa.
oraz dwóch załączników:
- Wzorcowa matryca ryzyk dla kontraktów typu „buduj”,
- Analiza istniejących oraz dostępnych procesów i narzędzi cyfrowych.
Dokument jest udostępniony w pliku pdf poniżej.
Zachęcamy do powszechnego stosowania Kodeksu Dobrych Praktyk IGG.