Jeśli nie waloryzacja to co? Możliwe alternatywy włącznie z odstąpieniem

06.11.2023

17 listopada 2023 r., godzina 9.30-11.00

Izba Gospodarcza Gazownictwa wraz z Kancelarią JDP Drapała & Partners zaprasza na webinarium „Jeśli nie waloryzacja to co? Możliwe alternatywy włącznie z odstąpieniem”

Wykonawcy kontraktów budowlanych muszą mierzyć się od kilku lat z trudnościami związanymi m.in. z dynamicznie zmieniającym się otoczeniem gospodarczym, w tym rosnącymi cenami środków produkcji, częstymi zmianami legislacyjnymi czy też skutkami nierzetelnego realizowania kontraktu przez kontrahenta. Najpierw była epidemia COVID-19, a gdy jeszcze nie udało się uregulować jej skutków, to rynek dotknęła wojna w Ukrainie. Powyższe okoliczności zwykle uniemożliwiają zrealizowanie inwestycji po kosztach przewidywanych w kalkulacji oferowanego wynagrodzenia, prowadząc do strat na kontrakcie. Większość wykonawców stara się zawrzeć aneksy waloryzacyjne, jednak nie wszędzie się to udaje. Niekiedy oczekiwania Zamawiających w toku negocjacji czynią możliwość zawarcia aneksu czysto iluzoryczną.

W trakcie naszego webinaru:

  • przedstawimy kilka alternatyw do rozważenia przez wykonawców lub dostawców w razie odmowy waloryzacji wynagrodzenia przez zamawiającego;
  • rozważymy podstawowe warunki skorzystania z waloryzacji sądowej lub odzyskania przynajmniej kosztów robót dodatkowych;
  • przeanalizujemy przesłanki odstąpienia i przyjrzymy się możliwościom wstrzymania się ze świadczeniem przez wykonawcę/dostawcę.

Program:

  • Waloryzacja sądowa – podstawowe przesłanki do wykazania oraz praktyczne problemy w procesach;
  • Roboty dodatkowe – sposób dokumentowania oraz podstawowe strategie dochodzenia roszczeń;
  • Odstąpienie – najczęściej stosowane procedury odstąpień oraz praktyczne problemy w rozliczeniach i sporach po odstąpieniach;
  • Wstrzymanie robót – czy w polskim porządku prawnym wykonawca, którego wniosek o waloryzację został odrzucony, ma prawo wstrzymać się ze świadczeniem?

Zaproszenie kierujemy do wykonawców inwestycji budowlanych. Webinarium będzie szczególnie przydatne dla członków zarządu, dyrektorów finansowych, szefów działów prawnych, prawników wewnętrznych w przedsiębiorstwach, claim managerów, pracowników działów zakupów i sprzedaży.