Konferencja „Ciepło i gaz w erze neutralności klimatycznej”, zorganizowana przez Izbę Gospodarczą Gazownictwa odbyła się 6 marca br. w Warszawie. W wydarzeniu wzięli udział czołowi przedstawiciele administracji państwowej, eksperci i reprezentanci firm działających w sektorze ciepłownictwa i energetyki, którzy omawiali wyzwania oraz możliwości synergii między obiema branżami. Patronat honorowy objęło Ministerstwo Klimatu i Środowiska, głównym partnerem był PGNiG Obrót Detaliczny Wydarzenie organizowane było we współpracy z Izbą Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie.
Konferencję otworzył Wiesław Prugar, prezes Izby Gospodarczej Gazownictwa, członek zarządu ds. Upstream ORLEN S.A, który wskazał na zalety szerszego zastosowania gazu ziemnego jako paliwa do generowania ciepła i energii elektrycznej w obliczu transformacji energetycznej i łączenia sektorów. – Chcemy wspólnie wypracować dla ciepłownictwa zachęty sprzyjające szerszemu wykorzystywaniu gazu ziemnego w procesie transformacji, która musi się odbywać w sposób efektywny, racjonalny ekonomicznie i jak najmniej uciążliwy dla odbiorców końcowych. Jak podkreślił Wiesław Prugar konieczne jest wypracowanie sprzyjających warunków wprowadzania gazu do ciepłownictwa.

Miłosz Motyka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska podkreślił w swoim wystąpieniu, znaczenie spotkań z udziałem praktyków ze strony ciepłownictwa i gazownictwa dla przeprowadzenia sprawiedliwej transformacji energetycznej. – Potrzebna jest nie rewolucja a ewolucja przeprowadzana krok po kroku. W przygotowywanych obecnie dokumentach strategicznych: Krajowym Planie w Dziedzinie Energii i Klimatu i Polityce Energetycznej Państwa, które niebawem powinny zostać opublikowane, stworzymy bezpieczne dla waszych branż ramy regulacyjne – powiedział Miłosz Motyka. Podkreślił znaczenie gazu ziemnego jako paliwa pomostowego oraz rolę państwa w osiąganiu celów środowiskowych, które powinny iść w parze z rachunkiem ekonomicznym i bezpieczeństwem energetycznym.

Podczas prezentacji wprowadzającej do debaty Jacek Szymczak, prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie, wskazał na strategiczne wyzwania stojące przed sektorem ciepłowniczym, zaznaczając konieczność modernizacji systemów oraz racjonalnego wdrażania innowacyjnych technologii. W swoim wystąpieniu omówił także wyzwania inwestycyjne w kontekście dekarbonizacji oraz struktury wielkościowej przedsiębiorstw. Podkreślił rolę współpracy międzysektorowej w tym z branżą gazowniczą. – Jesteśmy sektorem interdyscyplinarnym, jesteśmy otwarci na współpracę z sektorem gazowniczym – powiedział Jacek Szymczak. – Bez zwiększenia udziału gazu transformacja sektora ciepłowniczego będzie niemożliwa. Nie ma szans abyśmy w perspektywie 20-30 lat przeszli w 100 proc. na ciepło odpadowe czy wytwarzane z OZE.

Gaz z możliwością zazieleniania ciepłownictwa będzie wykorzystywany nie tylko w dużych jednostkach, ale także w małych i średnich. Dlatego tak bardzo nam zależy na współpracy z gazownictwem – podkreślił Jacek Szymczak.
Wojciech Grządzielski z Polskiej Spółki Gazownictwa przedstawił potencjał gazu ziemnego dla ciepłownictwa, podkreślając kluczową rolę gazu i sieci gazowej w transformacji energetycznej. Wskazał na korzyści płynące z integracji sektorów gazowego i ciepłowniczego oraz omówił wyzwania związane z transformacją sieci gazowej.
Kolejnym punktem konferencji była debata „Synergia sektorów gazownictwa i ciepłownictwa – wymiar praktyczny współpracy międzysektorowej”, którą prowadziła dr. hab. Małgorzata Kwestarz z Politechniki Warszawskiej. Paneliści przedstawili praktyczne przykłady integracji sektorowej pomiędzy ciepłownictwem i gazownictwem, podejmowane działania w kierunku dekarbonizacji oraz wpływ budowy elektrowni jądrowej na rynek gazu i ciepła, Uczestnicy debaty byli zgodni co do tego, że integracja sektora gazowego i ciepłowniczego – synergiczne wykorzystanie gazu oraz rozwój niskoemisyjnych technologii, pozwolą na sukcesywne odejście od węgla. W ich opinii dywersyfikacja paliw, wykorzystanie biogazu oraz wodoru są kluczowe dla osiągnięcia celów

Marcin Rejmus, członek zarządu PGNiG OD wskazywał na wyzwanie związane z zaspokojeniem dostaw paliwa dla energetyki cieplnej na oczekiwanym przez nią poziomie, ale też konieczność zapewnienia ważnych dla tej branży rozwiązań umożliwiających optymalizację kosztów, zwłaszcza w kontekście nakładów inwestycyjnych związanych z procesem dekarbonizacji. „Kluczowe znaczenie ma dla nas długotrwała relacja i dialog z klientem. Widzimy zmianę nawyków i oczekiwań po ich stronie, dlatego zapewnimy im oferty modalne wolumenowo i terminowo, jednocześnie gwarantując stabilność dostaw” – mówił Marcin Rejmus.

W debacie udział wzięli:
· Marcin Rejmus – Członek Zarządu, PGNiG Obrót Detaliczny
· Marcin Staniszewski – Prezes Zarządu, Tauron Ciepło
· Sabine Dujacquier – Wiceprezes Zarządu, Polska Grupa Biogazowa
· Wojciech Noga – Prezes Zarządu, Veolia Południe
· Rafał Nowakowski – Dyrektor Departamentu Badań i Rozwoju, PGE Energia Ciepła
· Grzegorz Wielgus – Dyrektor Departamentu Rozwoju, Polska Spółka Gazownictwa
W kolejnej części konferencji zaprezentowano konkretne przykłady wdrażanych rozwiązań, które mogą stanowić wzór dla innych przedsiębiorstw sektora:
· Efektywne systemy ciepłownicze przyszłości – od węgla do gazu w praktyce zaprezentował Łukasz Gruszczyński – dyrektor Zakład Elektrociepłownia Żerań i Źródła Lokalne, ORLEN Termika S.A.
· Rozwój małej kogeneracji, która pozwala na jednoczesne wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej był tematem prezentacji Mikołaja Szafrańca, dyrektora projektu Veolia Południe, Veolia Zachód.
· Przedstawiciel PGNiG Obrót Detaliczny Jacek Bartosik, Dyrektor Departamentu Zarządzania Sprzedażą, PGNiG OD przedstawił aspekty związane z optymalizacją kontraktacji paliwa gazowego. Jak wskazywał, nie ma jednego typu oferty, który odpowiada wszystkim klientom. „Zachęcamy ciepłowników i innych dużych klientów do budowania indywidualnych strategii zakupowych. Nasze produkty dopasowujemy do potrzeb odbiorców tak, żeby mogli oni kontraktować właściwe ilości paliwa, w przypadku ciepłownictwa najczęściej w systemie transzowym. Współpracujemy z klientami B2B tak, aby dopasować naszą ofertę do ich potrzeb” – mówił Jacek Bartosik.
· Jakub Mamak, prezes MPEC Brzesko przedstawił wyzwania związane ze sprostaniem wymaganiom transformacji energetycznej z perspektywy lokalnego przedsiębiorstwa ciepłowniczego. Aby stworzyć system efektywny energetycznie MPEC Brzesko musi zainwestować do 2027 r. nawet do 50 mln zł. Tylko częściowo uda się pokryć te koszty z dofinansowania NFOŚiGW. W opinii prezesa MPEC Brzesko ciepłownictwo stoi przed trudnym wyzwaniem pozyskania finansowania na niezbędne inwestycje. Na samym końcu procesu transformacji jest klient, który jest w stanie zaakceptować określoną cenę ciepła i w przypadku usunięcia osłon może nie udźwignąć wzrostu cen. Postulujemy do rządu o zmianę systemu tak, aby chronił klienta, ponieważ w obecnym kształcie jest on pod tym względem niewydolny. W tym zakresie potrzebne są wspólne działania IGG i IGCP – powiedział Jakub Mamak.
Niezwykle ciekawym punktem konferencji była sesja warsztatowa, której celem było wypracowanie kluczowych rekomendacji dotyczących bezpiecznej i skutecznej transformacji ciepłownictwa.
Konferencja „Ciepło i gaz w erze neutralności klimatycznej” pokazała, że współpraca między sektorami gazownictwa i ciepłownictwa stanowi kluczowy element w procesie dekarbonizacji. Gaz ziemny odgrywa rolę paliwa pomostowego, ale długoterminowa strategia zakłada wdrażanie nowych technologii i stopniowe odchodzenie od paliw kopalnych. Współpraca między przemysłem, nauką i administracją publiczną będzie kluczowa dla sukcesu tej transformacji.
GŁÓWNY PARTNER KONFERENCJI
